Pillanatképek

Közgyűlés - Vác, 2014. - 2. nap Múzeumok megtekintése

Közgyűlés - Sárospatak, 2015. - 1. nap, Esti fogadás 2015. június 29.

Közgyűlés - Szarvas, 2016. - 3. nap - Konferencia - 2016. június 29.

Szomszédolás az OR-ZSE-n - Tegzes Béla képei

Szomszédolás az OR-ZSE-n - Tegzes Béla képei

Közgyűlés - kirándulás - Kalocsa, 2004.

2017. március 27.: Szomszédolás az Országos Széchényi Könyvtárban

2015. november 4.: Könyvtári Közös Értékelési Keretrendszer és minőségbiztosítás a gyakorlatban - Szakfelügyelet

2015: Szomszédolás ELTE Könyvtárban

Közgyűlés - 2006 - Szeged, szegedi képek

Jelenlegi hely

Az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár kódextöredékei - digitálisan

Kedves Kollégák!

 

örömmel adok hírt róla, hogy digitálisan is elérhetőek az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár kódextöredékei.
A tervszerű digitalizálási munka egyik állomása és eredménye, hogy mára az itt őrzött  kódextöredékek is nyilvánosan tanulmányozható oldalt kaptak a könyvtár honlapjának  (www.bibliotheca.hu) Bibliotheca digitalis aloldalán: Kódextöredékek
A saját eszközön történő digitalizálást és a közzététel informatikai előkészítő munkálatait a könyvtár munkatársai végezték.
Az Esztergomban őrzött kódextöredékek katalógusa Esztergomi középkori latin kódextöredékek  Mittelalterliche lateinische Handschriftenfragmente in Esztergom címmel  Vizkelety András szerkesztésében jelent meg (Budapest, Akadémiai K., Wiesbaden, Harrassowitz, 1993)  a Fragmenta et codices in bibliothecis Hungariae sorozat második tagjaként. Az esztergomi könyvtárakban, levéltárban őrzött kódextöredékeket német nyelven ismertető kötet 155 tétel leírását tartalmazza, melyeket Erdő Péter, Fülep Katalin, Lauf-Nobilis Judit, Madas Edit, Sarbak Gábor, Szendrei Janka, Veszprémy László és Wehli Tünde készített.
A könyvtár honlapján az egyes töredékek a katalógus tételszámainak sorrendjében következnek, a képek mellett megjeleníthető az őrzőkönyv jelzete, melyekről az online katalógus segítségével lehet tájékozódni.
A kódexeket, a Fugger-gyűjtemény köteteit, sematizmusokat, kéziratokat tartalmazó, mindenki számára szabadon hozzáférhető digitális értéktár újabb egységgel bővült, mely elsősorban a tudományos kutatást kívánja segíteni, de minden érdeklődőnek kínálja a magyar és európai kulturális örökségnek ezt a részét a 21. század   technikai  eszközeivel.

 

Szalai Katalin
igazgató
Esztergomi
Főszékesegyházi Könyvtár

 

 

A Magyar Kurir cikke az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár kódextöredékeiről